torstai 8. marraskuuta 2007

Masennuslääkkeistä ja kouluampumisista



Valtaosa Yhdysvalloissa tapahtuneista kouluampumisista on voitu kytkeä masennuslääkkeiden käyttöön.
Tämä malli on hyvä pitää mielessä vaikkei se selittäisikään tuoretta Jokelan tapausta.
Tosiasia on kuitenkin se että monikansallinen lääketeollisuus tyrkyttää meille tuotteita joista useimmin on enempi haittaa kuin hyötyä. Business Rules !
Vanhemmilla vastuu valvoa mitä lääkkeitä lapsille syötetään.

Oheisen kirjan sisällöstä (englanniksi) :

"This book shows how Prozac and related SSRI antidepressant drugs have been a danger to people ever since 1987, when Prozac was first introduced. The author was prescribed Prozac the following year, and barely escaped with her own life, from the nightmarish ordeal of having your mind so badly warped that you lose all perspective of reality and intrinsic moral values.

This book is coldly factual, well documented, yet profoundly moving, motivating, and perceptive. In summarizing all the high-profile killings, murders and suicides in the past 16 years from Prozac and related SSRIs, it is a definitive witness as to how pharmaceutical companies kept crucial data about the dangerous side effects of SSRIs under cover all along. It clearly exposes their sinister coverup."

Lisäkohta jonka koen tärkeäksi:

"SSRI drugs actually cause people to kill, without feeling remorse, often with a smile, saying: "Sorry, but you deserve it." This horrible truth is HARD to accept, especially for the news media, and the few people who may benefit from them."
Tiedän lukeneeni siitä että suomessakin nämä k.o. "lääkkeet" ovat yleistyneet. Tarkoittaa siis selväkielisenä sitä että yhä useammat lääkärit ovat määränneet niitä nuorisolle.

http://www.antidepressantsfacts.com/2000-05-16-School-Shootings-Psychotropic-Drugs.htm

Why another School shooting?

Tässä esimerkkitapauksia 1998-2006 joissa masennuslääkkeiden käyttö todistettavasti liittynyt selittämättömiin väkivaltatekoihin.

2 kommenttia:

Jussi kirjoitti...

Toinen mielenkiintoinen huomio: SSRI:t toimivat lisäämällä serotoniinin määrää aivoissa ja sama vaikutus voidaan saada aikaan syömällä serotoniin esiastetta 5-HTP:tä, jota myydään yleisesti ravinnelisänä. Kuitenkin 90-luvun alkupuolella Prozacin tullessa markkinoille 5-HTP:n myynti kiellettiin ainakin USA:ssa...

Serotoniin määrän lisääntyminen vähentää vastaavasti dopamiinin vaikutusta, ja oman ymmärryksen (ja kokemukseni) mukaan tämä vähentää henkilön tunnesitoutumista yleisesti. Tällä voi olla masentuneelle henkilölle hyviä seurauksia siinä määrin, että negatiiviset asiat eivät tunnu enää niin voimakkailta, mutta yhtälailla positiivisten asioiden vaikutus vähenee ja henkilö muuttuu hiljakseen tunteettomammaksi kaikkea kohtaan.

Anonyymi kirjoitti...

Niin ja kuka vahtii päällekkäisiä lääkityksiä...?

http://www.mayoclinic.com/health/ssris/MH00066

Serotonin syndrome and SSRIs
A rare but potentially life-threatening side effect of SSRIs is serotonin syndrome. This condition, characterized by dangerously high levels of serotonin in the brain, can occur when an SSRI interacts with antidepressants called monoamine oxidase inhibitors (MAOIs). Because of this, don't take any SSRIs while you're taking any MAOIs or within two weeks of each other. Serotonin syndrome can also occur when SSRIs are taken with other medications or supplements that affect serotonin levels, such as St. John's wort. Serotonin syndrome requires immediate medical treatment.
Signs and symptoms of serotonin syndrome include:
 Confusion
 Restlessness
 Hallucinations
 Extreme agitation
 Fluctuations in blood pressure
 Increased heart rate
 Nausea and vomiting
 Fever
 Seizures
 Coma